...

Budowlane instalacje techniczne

Budowlane instalacje techniczne Marcin Makowski. Hydraulik Łomża

Instalacje fotowoltaiczne

Oszczędność, mniejsze zużycie energii, innowacyjne rozwiązania

Instalacje fotowoltaiczne są wykorzystywane do wytworzenia energii elektrycznej z padającego na nie światła słonecznego. Przy rosnących cenach za energię montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu bądź gruncie  pozwala na wygenerowanie oszczędności  w domowym budżecie.

Przed etapem projektowania ważnym elementem jest ustalenie mocy instalacji dla danego budynku. Odbywa się to za pomocą  rachunków za prąd, na podstawie których jest ustalana wartość rocznego zużycia.

 Instalacje fotowoltaiczne dzielimy na:

  • on-grid– instalacje typu on-grid są podłączone do zewnętrznej sieci energetycznej, co pozwala na oddanie nadwyżek wyprodukowanej energii. W chwili kiedy występuje u nas największe zapotrzebowanie energia jest pobierana od dostawcy.
  • off-grid– instalacje typu off-grid nie są podpięte do zewnętrznej sieci energetycznej, a nadwyżki energii są przechowywane w bankach energii. Pozwala to na uniezależnić od dystrybutora energii elektrycznej. Z kolei  wadą tego rozwiązania są wyższe koszty instalacji oraz brak możliwości oddania nadwyżek zgromadzonej energii.
  • hybrydowe– które łączą zalety on-gridowych i off-gridowych instalacji.
Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię pochodzącą z promieni słonecznych na energię elektryczną. Prąd stały wytworzony przez panele jest następnie przekształcany przez inwerter w prąd zmienny, którym zasilane są urządzenia w naszych domach.

Na rynku dostępne są panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Panele polikrystaliczne są najczęściej wybierane ze względu na niższą cenę. W przypadku gdy nasz dach  ma ograniczoną powierzchnię dużo lepiej sprawdzą się panele monokrystaliczne.

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych uzyskujemy darmową energię elektryczną, co przekłada się na obniżenie rachunków za prąd.

Banki energi

Zadaniem banków energii jest gromadzenie nadwyżki wyprodukowanej energii. Nadwyżkę wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną  możemy wykorzystać w pochmurne dni lub wtedy gdy występuje największe zużycie energii w domu tj. rano i wieczorem. Mogą być także wykorzystane jako zasilanie awaryjne.

Istnieje możliwość ładowania banku energii nocą wtedy gdy występuje tańsza taryfa a zgromadzoną energię wykorzystać gdy taryfa jest wyższa.

Banki energii
Falownik

Falowniki

Falowniki nazywane inwerterami służą do zamiany prądu stałego na prąd zmienny, którego używamy do zasilania urządzeń domowych Jest to obok paneli fotowoltaicznych jeden z najważniejszych elementów całej instalacji. 

W zależności od typu instalacji wyróżniamy : falowniki centralne i mikrofalowniki

Falowniki centralny montowany jest zwykle w pomieszczeniach domowych, z kolei mikrofalowniki pod panelami fotowoltaicznymi.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to urządzenia, które przetwarzają energię pochodzącą z  promieni słonecznych na ciepło, które można wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej. Kolektory słoneczne często są mylone z panelami fotowoltaicznymi, które służą do wytwarzania energii elektrycznej.

Wyróżniamy dwa rodzaje kolektorów: płaski i rurowo-próżniowy.

 Najpopularniejszym rozwiązaniem  jest kolektor płaski. Jego największa efektywność przypada na miesiące letnie. Jest stosunkowo tani w porównaniu do kolektora rurowo-próżniowego.

Kolektory rurowo-próżniowe dzięki zastosowaniu próżni oraz możliwości skupiania promieniowania rozproszonego są wstanie zaabsorbować więcej energii w miesiącach zimowych niż kolektory płaskie.

Kolektor słoneczny

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.