...

Budowlane instalacje techniczne

Budowlane instalacje techniczne Marcin Makowski. Hydraulik Łomża

Instalacje cieplne

Systemy grzewcze dostosowane do Twoich potrzeb

Instalacje cieplne mają za zadanie dostarczenie energii cieplnej do odbiorników, którymi ogrzewane są pomieszczenia. Źródłem ciepła w tym przypadku mogą być: pompy ciepłakotły gazowekotły olejowe oraz kotły na biomasę.

 
Realizacja pompy ciepła Buderus. hydraulik łomża

Pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, których zadaniem jest wymuszenie przepływu ciepła. Oprócz samej pompy w skład instalacji wchodzi tzw. górne i dolne źródło. 

Ciepło pobierane jest z  dolnego źródła( gruntwody  podziemne lub powietrze) i przekazywane do górnego źródła (instalacji ogrzewania).  W zależności  skąd pobieramy energią wyróżniamy: gruntową pompę  ciepła, powietrzą pompę ciepła oraz wodną pompę ciepła.

Niewątpliwą zaletą pomp ciepła jest to że są ekologiczne i praktycznie bezobsługowe. Wykorzystując energię elektryczną pochodzącą z fotowoltaiki, pompa ciepła  zapewni darmowe ogrzewanie twojego domu.

 

Kotły gazowe

Decydując się na ogrzewanie kotłem gazowym możemy zastosować kocioł jedno lub dwufunkcyjny. Kocioł jednofunkcyjny  umożliwi nam  wyłącznie ogrzewanie pomieszczeń, gdyż ciepło przekazywane jest do instalacji c.o. Z kolei kocioł gazowy dwufunkcyjny jest rozbudowany o funkcję podgrzewania  wody użytkowej. 

Najefektywniejszym  rozwiązaniem obecnie są kotły gazowe kondensacyjne. Wykorzystują ciepło pochodzące zarówno ze spalania gazu oraz to pochodzące ze spalin.

Kocioł gazowy
Kocioł olejowy

Kotły olejowe

Ogrzewanie za pomocą kotła olejowego jest dobrym rozwiązanie dla domów w których nie ma dostępu do instalacji gazowej. Ważnym elementem instalacji grzewczej jest zbiornik w którym będzie magazynowany olej opałowy. 

Posiadając odpowiednią ilość oleju opałowego w zbiorniku taka instalacja staje się praktycznie bezobsługowa. Wadą jest duży koszt kotła, potrzeba uzupełniania zbiornika olejem opałowym oraz wytyczenie miejsca na kotłownię w której zamontowany będzie kocioł.

Kotły na biomasę

Kotły na biomasę wykorzystywane są wtedy gdy nie ma możliwości podłączenia instalacji gazowej. Kotły te są  montowane wraz z zasobnikami w których umieszcza się biomasę na co najmniej kilka dni.  W nowoczesnych kotłach palniki wyposażone są w grzałkę elektryczną, która umożliwia automatyczne rozpalenie dostarczonego pelletu. Proces spalania ma charakter ciągły. Gdy woda osiągnie zadaną temperaturę palnik jest wygaszany, gdy temperatura spadnie palnik jest ponownie uruchamiany. 

Zaletami tego rozwiązania są: łatwość obsługi(rozpalanie i wygaszanie) odbywa się automatycznie  oraz użycie odnawialnego paliwa w postaci peletu.

Wady tego rozwiązania to: potrzeba uzupełniania paliwa  w zasobniku, usuwanie popiołu oraz  duży koszt kotła.

Kocioł na biomase

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.